Hommage a Kieślowski

Festiwal Filmowy dedykowany Krzysztofowi Kieślowskiemu w 70. rocznicę urodzin i 15. rocznicę jego śmierci.

Hommage a Kieślowski

Fundacja Sztuki Współczesnej In Situ jest organizatorem szczególnego wydarzenia – „Hommage a Kieślowski” – Festiwalu Filmowego dedykowanego Krzysztofowi Kieślowskiemu z okazji 70. rocznicy urodzin oraz 15. rocznicy jego śmierci, przypadających na 2011 rok. „Hommage a Kieślowski” odbędzie się w dniach 23-25 września, w Sokołowsku na Dolnym Śląsku.

Sokołowsko

„Hommage a Kieślowski” to wydarzenie o wyjątkowym znaczeniu – trzydniowy, międzynarodowy, interdyscyplinarny festiwal, podczas którego w jednym miejscu spotkają się bliscy współpracownicy, przyjaciele i rodzina Krzysztofa Kieślowskiego, pasjonaci jego twórczości oraz młodzi twórcy szkół filmowych i artystycznych. Wydarzenie „Hommage a Kieślowski” zostało objęte honorowym patronatem i udziałem żony Krzysztofa Kieślowskiego, Marii Kieślowskiej, a wśród zaproszonych gości znaleźli się wybitni twórcy i przedstawiciele świata kultury, m.in. Agnieszka Holland, Magdalena Łazarkiewicz, Krzysztof Piesiewicz, Jerzy Stuhr, Krystyna Janda, Zbigniew Zamachowski, Janusz Gajos, Zbigniew Preisner, Marina Fabbri, Petr Vicek, Pavla Bermannova i inni.

Sokołowsko

Na miejsce spotkania z twórczością Krzysztofa Kieślowskiego nieprzypadkowo wybrane zostało Sokołowsko. To tu Reżyser spędził kilka lat swojego dzieciństwa i rozwijał swoje filmowe pasje, oglądając przez dziurę w dachu Kino-Teatru „Zdrowie” swoje pierwsze projekcje. Krzysztof Kieślowski powrócił do Sokołowska po wielu latach, by nakręcić jeden ze swoich pierwszych filmów dokumentalnych pt. „Prześwietlenie”. To właśnie w Sokołowsku, w odbudowywanym na ten cel zabytkowym Sanatorium dr Brehmera, Fundacja Sztuki Współczesnej In Situ tworzy Międzynarodowe Laboratorium Kultury wraz z Archiwum Twórczości Krzysztofa Kieślowskiego.

Wydarzenie „Hommage a Kieślowski” przekracza ramy tradycyjnie rozumianego festiwalu filmowego, stanowiąc interdyscyplinarne wydarzenie, łączące w sobie formułę przeglądu filmowego, panelu dyskusyjnego, spektakli, wystaw i koncertów.

Organizator Festiwalu jest Fundacja Sztuki Współczesnej In Situ, sokolowsko.org
Patronat Honorowy objęła Maria Kieślowska, Prezydent Miasta Wałbrzych oraz Burmistrz Gminy Mieroszów

Otagowany jako: , , ,
__
Rafał Toborek
11 komentarzy
    Zapisz się na newsletter, aby dostawać powiadomienia o nowych wpisach wprost na swoją skrzynkę e-mailową. Nie udostępnimy nikomu Twojego adresu.
  • Archiwum

  • Kategorie

  • Do poczytania

    otwórz wszystkie | zamknij wszystkie
  • Komentarze

  • Chmura tagów

Bear